Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Praktické informace

Velvyslanectví Thajska v ČR:

Romaina Rollanda 3, 160 00 Praha 6, Bubeneč;
tel. 220 571 435, 220 571 439, 220 570 055;
fax 220 570 049;
e-mail thai@thaiemb.cz
Otevřeno 08.30–12.00 hod., 13.30–16.30 hod.

Velvyslanectví ČR v Bangkoku:

Embassy of the Czech Republic,
71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., P.O.Box 522, Bangkok 10330, Thailand;
tel. 00662/255 5060, 255 3027, konzulární oddělení 255 4978;
fax 00662/253 7637

Clo a vstupní formality

Pro pobyt do 30 dnů nepotřebuje většina cizinců turistické vízum, stačí pas platný alespoň dalších 6 měsíců a zpáteční letenka či letenka do dalšího místa. Bližší informace najdete na webových stránkách www.thaivisa.com, www.immigration.go.th, www.mfa.go.th. Občané ČR si mohou podat žádost o thajské vízum na Velvyslanectví Thajska v Praze nebo na kterémkoliv zastupitelském úřadě nebo konzulátě Thajska v cizině. Povolená doba pobytu je 30 dní. Pokud je vydané vízum označeno jako vícevstupé, pak při každém vstupu je žadateli povolen pobyt po dobu 30 dní, doba pobytu nesmí však dohromady překročit 90 dní.

Po příjezdu do Thajska lze získat za 1000,– ThB (asi 600,– Kč) tzv. „visa on arrival“ s platností 15 dnů (včetně dne příjezdu a odjezdu). K žádosti se přikládá platný pas a jedna fotografie. Vízum lze získat na cestovní doklad s platností přesahující o 6 měsíců platnost požadovaného víza. Tento typ víza lze získat na 23 hraničních přechodech.

Měnová omezení. Co se týče dovozu cizí měny, neexistuje v Thajsku žádné omezení, ovšem částka, která přesahje 10 000 dolarů, musí být přihlášena při celní kontrole. Při výjezdu ze země můžete vyvézt až 10 000 dolarů nebo ekvivalent v jiné měně (větší částku můžete vyvézt jen tehdy, pokud jste ji přihlásili při příjezdu). Nezapomeňte, že je přísně zakázáno vyvážet veškerá vyobrazení Buddhy i jiných božstev. Bez schválení Úřadu pro umění nesmíte rovněž vyvá žet žádné jiné starožitnosti. Budou-li vám je v některých obchodech nabízet, můžete se informovat na adrese: Národní muzeum, Oddělení krásného umění, 4 Na Phra That, Bangkok; tel. 0 2224 1370.

Časové rozdíly

Thajsko se oficiálně řídí západním dvanáctiměsíčním kalendářem, v každodenním životě a při různých událostech se však používá tradiční lunární kalendář. Letopočet se počítá od roku narození Buddhy (543 př. n. l.).

Elektrický proud

Elektrická síť má napětí 220 V, kmitočet 50 Hz. Ve většině hotelových pokojů jsou zásuvky, někde i na 110 V. Zástrčky jsou dvoukolíkové, nezapomeňte tedy na případný adaptér.

Lékařská péče

Při cestě do Thajska nepotřebujete žádné očkování. Nikdy nepijte vodu z kohoutku, používejte pouze balenou vodu. V lepších restauracích servírují balenou vodu a led. Na led si dávejte pozor u stánků. Je bezpečné vždy trvat na balené vodě či limonádě a pivu bez ledu. Mnoho turistů trpí zažívacími potížemi vyvolanými ostrým jídlem a velkým horkem. Šetřete váš zažívací systém a s jídlem experimentujte pomalu, než si zcela zvyknete na Thajskou kuchyni.

Záchranná služba

V případě nutnosti volejte 191. V méně závažných situacích kontaktujte turistickou policii na čísle 1155.

Poštovní úřady

Hlavní pošta v Bangkoku má otevřeno od 8 do 20 hodin v pondělí–pátek a od 8 do 18 hodin v sobotu a v neděli. Pobočky mívají obvykle otevřeno v pondělí–pátek 8–16.30 a v sobotu 9–12. Poštovní úřady najdete po celé zemi i na letištích. Pošlete-li dopis či pohlednici letecky, během pěti dnů až jednoho týdne dorazí do všech zemí Severní Ameriky a Evropy. Téměř všechny větší hotely poskytují základní poštovní služby, známky zakoupíte ve většině novinových stánků.

Podnebí

V Thajsku vládne nejkrásnější počasí právě v době, kdy je v Evropě největší zima. Nejpříjemnějšími měsíci jsou v Bangkoku listopad až únor, označováné za „studené období“, kdy teplota poněkud klesá z extrémních hodnot, a co je důležitější, vlhkost vzduchu v těchto měsících není tak vysoká a prší jen zřídkakdy. Teploty kolem 36–38 stupňů jsou v letní sezoně běžné, úlevu poskytuje značně rozšířená klimatizace. Období dešťů trvá od května do října. Většinou prší odpoledne nebo večer, kdy chladivý déšť osvěžuje tropický vzduch a omývá ulice.

Policie

V centru Bangkoku a v turistických oblastech funguje zvláštní turistická policie. Tito policisté se obstojně domluví anglicky a mohou vám také poradit, pokud je požádáte o pomoc. Nosí béžové uniformy jako běžní policisté, ale mají nárameníky s nápisem „Tourist Police“. Telefonní číslo je 1155.