Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Zvyky v Thajsku

Kam se vydat :

Jazyk

I když se ve velkých hotelech a obchodech běžně používá angličtina, která je v Thajsku nejrozšířenějím západním jazykem, zkuste se naučit alespoň některé základní fráze v thajštině. Dialektu, kterým se mluví v Bangkoku, je rozumět v celé zemi, i když zde existuje velké množství dialektů a nářečí. Podobně jako v čínštině se i v thajštině používá k rozlišování jinak stejných slov intonace, proto je thajština pro cizince velmi obtížným jazykem.
Každá slabika může mít až pět různých významů, podle toho, jak se vysloví. V thajštině existuje 44 souhlásek a desítky samohlásek, vzájemných kombinací a označení přízvuku. Pokud vás všechny tyto nesnáze neodradí, můžete se zaměřit na rachasap, zvláštní jazyk, kterým se hovoří pouze při styku s královskou rodinou nebo při hovoru o ní.
Snažte se napodobit thajskou intonaci u užitečných výrazů: vaše snaha bude všude oceněna.

Náboženství

Více než 90 % obyvatel v Thajsku vyznává buddhismus. Zvláště na jihu najdete vyznavače islámu, dále křesťany a hinduisty. Na severu jsou rozšířena různá animistická náboženství.

Oblečení

Jedete do tropů, takže si zabalte co nejvíce bavlněného oblečení. Pokud plánujete výlet do hor, vyplatí se vám i lehký svetřík. Jediná chladná místa v Thajsku, kde vám může být zima, jsou v klimatizovaných restauracích. Vyvarujte se nevhodného oblečení při vstupu do chrámů. Muži nesmí mít krátké kalhoty a ženy by neměly nosit ani hluboké výstřihy. Co se týče odhaleného těla, jsou Thajci velmi striktní (kromě pláží), ale společenské oblečení se zde příliš nevyžaduje – dokonce ani do Velkého paláce už není vyžadován oblek (ale nebudete sem vpuštěni v krátkých kalhotách a tričkách bez rukávu). Se stejným přístupem se setkáte téměř ve všech restauracích a nočních klubech.

Otevírací doba

Úřady: pondělí až pátek 8.30–12.00 a 13.00–16.30 hod. Banky: pondělí až pátek 8.30–15.30 hod. Obchodní domy: denně 10.00–22.00. Otevírací doba je prodloužena o Vánocích, na Nový rok a čínský Nový rok. V přímořských letoviscích bývá v obchodech otevřeno od časného rána do 23 hodin (nebo ve vrcholné sezóně až do půlnoci). Státem provozovaná muzea mají v pondělí a v úterý zavřeno.

Spropitné

Třebaže dávat spropitné není pro Thajce normou, v Bangkoku, Pattayi a Phuketu je to zvykem. Spropitné za růné služby: taxikář 10 procent z ceny, pokojská 20 bahtů za den, nosič zavazadel 20 bahtů, průvodce turistů 15 procent z ceny, obsluha v restauraci a barman 10 procent z ceny, masér 10 procent z ceny, kadeřník 10 procent z ceny.

Stížnosti

Máte-li jakýkoliv problém v hotelu, v obchodě nebo s nějakým člověkem, je vždy důležité zachovat chladnou hlavu. Pokud neměla vaše stížnost žádný efekt, zkontaktujte Thajskou turistickou kancelář. Ve vážnějších případech vám často může pomoci turistická policie. Když vytočíte telefonní číslo 1155, ozve se vám anglicky mluvicí operátor v Bangkoku, který k vám nasměruje nejbližšího stráž níka turistické policie.

Svátky

Protože je mnoho thajských svátků vázáno na lunární kalendář, jejich data se každý rok mění. O svátcích bývají zavřeny banky a úřady, ale jinak není všední život nijak narušen. Jedinou výjimkou je čínský Nový rok, který sice není státní svátkem, ale většina obchodů má stejně zavřeno.
Pevné svátky:
1. ledna Nový rok
6. dubna Svátek Chakri, památka krále Ramy I.
13.-15. dubna Songkran (Vodní svátek)
1. května Svátek práce
5. května Svátek korunovace
12. srpna Narozeniny Jejího Veličenstva královny
23. října Svátek Chulalongkron, památka krále Ramy V.
5. prosince Narozeniny Jeho Veličenstva krále a státní svátek
10. prosince Den ústavy
31. prosince Silvestr

Pohyblivé svátky:
Čínský Nový rok (první měsíc lunárního kalendáře, obvykle leden/únor)
Maka Puja (únorový úplněk). Připomínka shromáždění, kterému Buddha kázal své učení.
Visakha Puja (květnový úplněk). Připomínka narození, osvícení a smrti Buddhy. Největší buddhistický svátek.
Asanha Puja (červnový úplněk). Připomínka prvního Buddhova kázání.

Toalety

V případě potřeby se pokuste vyhledat restauraci nebo hotel. Mimo hlavní turistické trasy se můžete setkat s toaletou východního typu – díra v zemi. V místech bez tekoucí vody bývají umístěny u toalet velké nádoby s vodou, kde si můžete umýt ruce. Toalety bývají zdarma.

Gayové a lesbičky

Díky tolerantnímu buddhistickému náboženství nejsou gayové a lesbičky v Thajsku nijak diskriminováni. Ze stejného důvodu zde tedy neexistuje ani žádné organizaované hnutí homosexuálů. V Bangkoku, Chiang Mai a Phuketu existuje několik barů, restaurací a malých hotelů, které vlastní homosexuálové. Více informací poskytne Utopia, kulturní a informační centrum gayů a lesbiček v Bangkoku, tel: 0 2238 3227. Uznávanou cestovní kanceláří pro gaye a lesbičky je Purple Dragon (www.purpledragon.com).