Chiang Rai
Město leží asi 180 km na sever od Chiang Mai a slouží hlavně jako základna pro výpravy do okolí. Chiang Rai vybudoval ve 13. století král Mengrai a prý se tak stalo náhodou. Jeho slon se splašil a dovezl jej na břeh řeky Mae Kok. Krása a skrytý vojenský potenciál místa králi učarovaly natolik, že zde nechal vystavět město. V posledních letech se zlepšila především výstavba v centru a v oblastech u řeky.
Smaragdový Buddha
Minimálně dva zdejší chrámy stojí za návštěvu. V chrámu Wat Phra Kaew můžete spatřit původní domov nejslavnější památky země, Smaragdového Buddhy. V chrámu Wat Doi Chom Thong vystavěném v barmánském stylu vás kromě jiného čeká jako bonus vyhlídka na řeku a na historickou část města. Cestovní agentury v Chiang Rai pořádají zájezdy do proslulého horského chrámu Doi Tung, který se tyčí na vrcholu hory vysoké 1800 metrů.
Cestou pojedete kolem letní rezidence bývalé královny matky a kolem zemědělského podniku, který má pomoci horským kmenům zachovat si své tradice a přitom se zapojit do moderní společnosti – tento projekt podporuje i královská rodina. Domorodci jsou podporováni v pěstování jahod, okurek a zelí namísto opia. Na oplátku jim stát staví školy a nové silnice a nechává jim také příjmy od turistů, kteří si od nich kupují rukodělné výrobky.
Následky globalizace
Na menší domorodé vesnice narazíte i v horách na sever od Chiang Rai či v okolí Mae Chan. Mějte se však na pozoru: mezi domky na pilířích se sice stále malebně potulují prasata, vodní buvoli a psi, ale moderní doba vniká i sem – děti budou žadonit o mince nebo stále častěji i o bankovky. Pár anglických slůvek se naučilo používat dokonce i mnoho starších lidí z kmene Yao, kteří jinak žijí v chatrčích z vepřovic s doškovou střechou. Ženy v kabátech s červeným límcem se obvykle daleko více zajímají o prodej svých výrobků než o vyprávění o kořenech tohoto kmene, jež sahají do jižní Číny z doby před více než dvěma sty lety.
Kam se vydat dál?
Chiang Rai | Mae Sai a Chiang Saen