Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Chiang Mai

Hlavní město severu, Chiang Mai, se rozkládá na březích řeky Ping. Ty jsou na jaře plné nejrůznějších květin, především krásných orchidejí. V minulosti bylo město pozemským rájem na úpatí hor, dnes jde o magnet pro turisty a skutečné velkoměsto – mimochodem i s jeho dopravním ruchem a odpovídajícím znečištěním. K ubytování je zde k dispozici několik tisíc luxusních hotelových pokojů, ale i levných penzionů; potěší vás jistě také množství restaurací a barů v evropském stylu. Cestovní kanceláře nabízejí nespočet výletů do vesnic plných barev, k horským chrámům a k domorodým horským kmenům.

Založení a historie města

Po horkém Bangkoku se vám v mírnějším klimatu v Chiang Mai jistě uleví. Chladnější počasí hned pocítíte (při pobytu od října do ledna si nezapomeňte přiba lit svetr), ale i přesto je v kteroukoliv roční dobu všude k dostání velké množství ovoce a zeleniny; po celý rok můžete také obdivovat místní bohatou květenu.

Chiang Mai znamená Nové město. To založil koncem 13. sto letí král Mengrai Veliký. Jedna z legend vypráví, že na stavbu hradeb bylo povoláno na 90 000 mužů, kteří se nepřetržitě střidali při práci. Výsledky jejich práce můžete částečně obdivovat dodnes. Mengrai nechal také vystavět různé chrámy a budovy – opět se některé dochovaly do dnešních dnů – k jejichž prohlídce si můžete půjčit kolo či motorku (nebo jít pěšky). V místních řemeslnických dílnách si můžete zakoupit hedvábí, malované deštníky či lakované výrobky. Orchidej, nejoblíbenější květina v Thajsku, se pěstuje především v okolí Chiang Mai.

Thajsko, Chiang Mai, orchidei

Ve městě

Prohlídku města doporučujeme začít uvnitř starého opevnění u chrámu Wat Chiang Man. Byl postaven ve 13. století za vlády krále Mengraie; uvnitř, chráněné zábradlím, mřížemi a sklem, stojí dvě známé sochy, Křišťálový a Mramorový Buddha. Sochy byly vytvořeny ještě daleko dříve, než byl chrám postaven. V zadní části stavby najdete svatyni obklopenou sochami slonů. Po 15 minutách chůze směrem na jih se dostanete k troskám obří svatyně chrámu Wat Chedi Luang.

Král Saen Muang Ma ji nechal postavit v 15. století; před čtyřmi sty lety byla částečně zničena zemětřesením. U chrámu stojí obrovský strom gumovníku omotaný hedvábím. Podle pověsti bude růst tak dlouho, dokud bude Chiang Mai prosperovat. Místní obyvatelé snášejí pod strom figurky dřevěných slonů a falické předměty jako dary strážnému duchu města.