Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Sukhothai

Sukhothai, nejpozoruhodnější z thajských starobylých, dnes už rozpadlých měst leží 427 kilometrů severně od Bangkoku, obklopené rýžovými poli a obkrouženo kopci v dálce. Město Sukhothai bylo založeno na přelomu 13. a 14. století za vlády legendárního krále Ramkam haenga a vzkvétalo 150 let, až do chvíle, kdy jej zničila Ayatthuya a jeho obyvatelé uprchli. Ještě před čtyřiceti lety leželo celé toto starobylé město uprostřed džungle a jeho věže pokrýval hustý zelený porost.

Zajímavé exopnáty

V současnosti je jeho stav mnohem lepší díky rozsáhlému renovačnímu programu realizovanému organizací UNESCO a thajskou vládou. Restaurovány už byly desítky příkopů, sušicích pecí, sgrafit a chrámů. Jedny z nejpozoruhodnějších sochařských výtvorů v Thajsku lze spatřit v Národním muzeu Ramkamhaeng u brány Kamp hang Hek.

Mezi exponáty najdete i nádherný exemplář kráčejícího Buddhy ze 14. století, který je dle mínění archeologů nejkrásnějším ze všech thajských soch s podobnou tematikou. K vidění je také replika slavného nápisu krále Ramkamhaenga – slova, která jsou často citována v thajské literatuře. Nápis „Ve vodě jsou ryby, na polích je rýže … Kdo se chce smát, směje se, kdo chce plakat, pláče,“ je nejstarší ukázkou thajského písma.

Thajsko, Východní pobřeží, lekníny u Wat Sa Si

Chrám Wat Sa Si a další

Krátká procházka podél příkopu vás zavede do chrámu Wat Mahathat, Chrámu velké relikvie. Jedná se o největší a nejkrásnější sukhothaiský chrám, který vzniknul ve 13. století. Uvnitř najdete celou řadu stojících Buddhů. Pokračovat můžete návštěvou nádherného chrámu Wat Sa Si (Chrámu oslnivého jezírka) s hezkou sochou kráčejícího Buddhy a štíhlou svatyní ve tvaru zvonu, a chrámu Wat Tra - pang Ngoen ležícího na břehu velkého jezera, které se v období dešťů čas od času vylévá z břehů.

Za hranicemi městského opevnění směrem na západ se nachází Wat Si Chum, kde naleznete obřího sedícího Buddhu. Mezi koleny má socha rozpětí 11,5 metru, jednotlivé prsty pak dosahují velikosti dospělého muže. Venkovní zdi chámu jsou tři metry široké a nalevo u vchodu skrývají tajnou chodbu. Tu používal sám král, ale její účel není znám. Chrám Wat Saphan Hin, stojící asi 2 km západně od města, je znám jako Chrám kamenného mostu. Své jméno dostal podle břidlicového chodníku, který vede na vrchol kopce. Dostat se až na vrchol je namáhavé, ale stojí to za námahu – právě na něm stojí více než dvanáctimetrová socha Buddhy.