Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Muzea a paláce

Nedaleko od Velkého paláce, na ulici Na Phra That, se nachází Národní muzeum. Uvidíte zde největší sbírku exponátů z thajské historie. Sochy, keramické předměty a klenoty přibližují jedinečnou syntézu různých kultur, dobře je doplní i nejrůznější artefakty spojené s královskou dynastií. Prohlídku je dobré absolvovat s průvodcem, abyste se mezi takovým množstvím exponátů neztratili (časy prohlídek se dozvíte v turistických informačních kancelářích)

Vystavené exponáty

Muzejní exponáty jsou rozděleny do několika období, počínaje královstvím Dvaravati (6.–11. století), ukazují růst politické moci v LanNa, Sukhotai, Ayutthayi a nakonec v Bangkoku (umění z období od konce 18. století po současnost se také nazývá ratanakosinské). Při procházce chronologicky řazenými místnostmi vám jistě neujdou změny ve zpodobňování Buddhy, jehož postava je hlavním tématem thajského umění.

V muzeu můžete zhlédnout také celou řadu dalších exponátů, například dvacetitunový královský pohřební vůz, který byl tažen 290 lidmi, trůny, nosítka, thajské psací stroje z 19. století a dokonce i model slona s výstrojí používanou v bitvě, to vše v životní velikosti. Další muzeum najdete v domě Jima Thompsona, který stojí dále na východ (Soi Ka semsan 2, vychází z ulice Ramy I.; otevřeno denně 9.00–17.00)

Thajsko, palác Vimanmek, Bangkok

Architek Jim Thompson a hedvábí

Příjemně chladivé místnosti domu z týkového dřeva přeplněné drahocennými uměleckými předměty, soškami a keramikou vám umožní pře nést se z denní vřavy do oázy klidu a pokoje. Stejně zajímavý jako umělecký vkus zakladatele muzea Jima Thompsona je i jeho příběh. Tento newyorský architekt dorazil do jihovýchodní Asie jako tajný agent za II. světové války. Po válce se usadil v Bangkoku a z místní ruční výroby hedvábí udělal mezinárodně uznávané průmyslové odvětví.

Roku 1967 Jim Thompson zmizel za podivných okolností při dovolené v sousední Malajsii. Jeho záhadné zmizení se dosud nepodařilo rozluštit, ale jeho památník, „dům na khlongu“ (kanálu), vypadá, jako by jej opustil teprve včera. Obrovský palác Vimanmek se možná nemůže pochlubit záhadným příběhem, ale určitě může také nabídnout množství zajímavých exponátů.

Byl postaven za vlády krále Chulalongkorna a jde prý o největší budovu z týkového dřeva na světě. Uvnitř hledejte úchvatnou sbírku uměleckých předmětů, obrazů, královských klenotů a jako bonus také vůbec první sprchu v Thajsku. Celý palác byl nedávno rekonstruován za podpory královny Sirikit. Poslední budovou, kterou byste neměli vynechat, je palác Suan Pakkard na ulici Sri Ayutthaya

Kam se vydat dál?