Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Wat Phra Kaew a Velký palác

Pokud máte na prohlídku Bangkoku jen málo času, věnujte jej určitě návštěvě chrámu Wat Phra Kaew a Velkého paláce (otevřeno denně od 8.30 do 15.30). Toto nádherné město ve městě leží na východ od řeky, poblíž mola Tha Chang. Žádný jiný chrám nepřibližuje typické thajské umění tak jako Wat Phra Kaew, Chrám Smaragdového Buddhy.

Architektonické skvosty

Třpytivý povrch jednotlivých budov a bohatství uměleckých památek v nich činí z chrámu jeden z architektonických skvostů celé Asie. Wat Phra Kaew byl prvním chrámovým komplexem postaveným v Bangkoku. Při vstupu do něj spatříte po levici impozantní trojici staveb – mohutnou zlatou svatyni Phra Si Rat tana Chedi, Phra Mondop (Knihovnu buddhistických spisů) a Prasat Phra Thep Bidom (Královský pantheon).

Za Phra Mondopem se nachází velký pískovcový model chrámu v Angkor Vatu. Na sever od modelu spatříte ViharnYot (Síň modliteb), po je jíchž stranách stojí nalevo Ho Phra Nak (Královské mauzoleum) a napravo Ho Phra Montien Tham (Pomocná knihovna). Po cestě dále dojdete ke kapli Smaragdového Buddhy, která byla postavena coby příbytek nejposvátnější relikvie království.

Tato 66 centimetrů vysoká nefritová soška, spočívající na vysokém podstavci, se zdá být překvapivě malá, ale způsob jejího uctívání nenechává nikoho na pochybách, jaký význam má pro Thajce. Od chrámu Wat Phra Kaew zahněte doleva do přilehlého komplexu Velkého paláce. Zde je první pozoruhodnou stavbou trůnní sál Amarin Vinitchai, který sloužil jako královská rezidence prvním třem králům dynastie Chakri, tedy Ramovi I., II. a III

Thajsko, Chakri Maha Prasat, čluny

Komplex velkého paláce

Budova vznikla za vlády Ramy I.; uvnitř najdete dva trůny – horní má tvar lodi a spodní je pokryt nádherným bílým baldachýnem s devíti vrstvami látky. Další stavbou je majestátní Chakri Maha Prasat (Síň Velkého paláce). Síň vybudoval v roce 1882 Rama V., vládce s mezi národním rozhledem, a tak budova zajímavě spojuje asij skýstyl a prvky italské renesance.

Zvláštní pozornost si zaslouží vstupní schodiště a centrální balkon. Střecha má tradiční podobu se třemi sedmistupňovými věžičkami. Pod tou centrální je uchovávána zlatá urna s popelem králů dynastie Chakri. Dále nalevo stojí dva kamenní lvi, kteří už 200 let střeží vchod do Dusit Maha Prasat (Síně Dusit), kde králové vyřizovali státnické záležitosti. Dnes je zde místo posledního odpočinku zesnulých králů před kremací, která se odehrává na nedalekém prostranství Sanam Luang.

Na kraji náměstí poblíž Síně Dusit spatříte elegantní stavbu z bílého mramoru zvanou Arporn Phimok Prasat (Odstrojovací pavilón). Byl postaven na výšku královských nosítek – král tu z nich vystupoval a upravoval si svůj slavnostní klobouk, než vešel do trůnního sálu. Hned naproti stojí muzeum Wat Phra Kaew se sbírkou nádherných sošek Buddhů zhotovených z křišťálu, stříbra, slonoviny a zlata. Cestou z komplexu Velkého paláce můžete také navštívit Muzeum mincí a dekorativních předmětů. Ve skleněných vitrínách zde můžete obdivovat zlaté mince, meče a korunovační klenoty z 11. století.