Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku
PředchozíPředchozí
DalšíDalší

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Nákupy v Thajsku

Od prvního chvíle, kdy do Thajska dorazíte, budete ohromeni záplavou zboží, které tu lze koupit, fantastickými výrobky z hedvábí, dřevěnými miskami a stříbrnými náušnicemi počínaje a oděvy či pestrobarevnými konvicemi na čaj konče. Ať už je vaše přání jakékoliv, v Bangkoku určitě najdete něco, co se vám bude hodit. Nákupními galeriemi a obchody je přeplněna např. ulice Sukhumvit.

Kam se vydat :

Bangkok a Phuket

Bangkok však není jediným místem vhodným k nákupům. Nej větší nabídku rukodělných výrobků najdete v Chiang Mai; různé krajové speciality pak nabízejí také menší městečka na severovýchodě země. Dobrý výběr rukodělného zboží je v Phuketu na hlavní třídě vedoucí z letiště nebo v Samui na ulici Chaweng. Mějte na paměti, že smlouvání je všude pravidlem s výjimkou supermarketů a hotelů – i když i některé luxusní velké butiky dávají jistý prostor k vyjednávání.

Tržnice

Může se zdát, že je nejlepší nakupovat v klimatizovaných obchůdcích ve velkých městech, ale vězte, že nejvýhodnější koupě se nabízí v místních tržnicích. Určitě se vyplatí nějakou navštívit, byť jen pro podívanou na zástupy kupujících a zakusení vzrušené atmosféry, která nákupy doprovází. Nezapomeňte si vzít s sebou fotoaparát a přijít na místo včas – kolem poledne už většina tržnic připomíná jen vylidněné město.

Jednou z nejproslulejších tržnic v Thajsku je noční trh v Chiang Mai, kde se dá koupit kvalitní hedvábí, rukodělné výrobky, koberečky, oděvy a další zboží. Trh začíná za soumraku a končí před půlnocí. V hlavním městě najdete řadu tržnic, které stojí za návštěvu. Jednou z největších a nejznámějších je víkendová tržnice Chatuchak.

Ovoce, zelenina a koření se zde dělí o místo s takovou směsicí potravin, s jakou jste se pravděpodobně ještě nesetkali. Z thajských suvenýrů by vás mohly zaujmout mosazné chrámové zvonky, vyřezávané buvolí rohy, vyšívané oděvy horských kmenů nebo ručně tepané stříbrné šperky. Naleznete zde také pestrou paletu tradičních i módních oděvů, vzácné starožitnosti, domácí potřeby, nábytek, květiny i domácí zvířata. Po vyčerpávajících nákupech je dobré si dopřát thajskou masáž.

slavny nocni trh v chiang

Tipy k nakupování

Bronz. Bronz má v Thajsku velkou tradici a hojně se využívá k výrobě stolního náčiní, lamp, zvonů, svícnů a soch.

Dřevořezby. Ze dřeva se vyrábějí různé figurky, sloni a hroši, nábytek z týkového dřeva, salátové mísy a spousta dalších předmětů.

Domácí potřeby. Thajský design se v posledních letech velmi rozvíjí a spojuje místní tradice s nejmodernějšími trendy.

Hrnčířské výrobky. Typicky thajská je nádoba benjarong, která má pětibarevné vzory na šedém, bílém nebo černém podkladu. Setkáte se také se vzorovanými porcelánovými džbány, talíři a květináči.

Keramika. Typickou asijskou keramikou je celadon, vyznačující se jemnou zelenou glazurou, k jejímuž vypalování se používá speciální dřevo. Dlouhou tradici má v Thajsku také výroba porcelánu. V řekách protékajících městy Ayutthaya a Sukhothai byly nalezeny mísy a úlomky porcelánu z dob dynastie Ming a Ching.

Klenoty. Návrháři šperků tíhnou spíše k tradičním motivům, ale můžete si objednat i zhotovení originálu dle vlastního návrhu. Vyberte si pečlivě místo, kde nakupujete, protože obchůdky, u nichž zastavují turistické autobusy, jsou obecně dražší, protože odvádějí 20 procent z tržby cestovním agenturám. Nákup thajské bižuterie může být ovšem velmi výhodný.

Móda. Oděvy na objednávku – vyrobené údajně do 24 hodin nebo i dříve představují v Thajsku výhodnou koupi. Pokud však chcete něco v zaručeně prvotřídní kvalitě, dejte krejčímu alespoň několik dnů. Na míru si lze nechat ušít kalhoty, šaty, obleky, košile i bikiny. Obchody s dámskými oděvy nabízejí často k prodeji dobré a levné kopie poslední evropské módy. Místní módu najdete v Bangkoku v mnoha luxusních buticích např. na náměstí Siam.

Nielo. Jedná se o starobylou techniku vlévání slitiny černého kovu do stříbra, která se používá při výrobě šperků i levné bižuterie.

Rukodělné výrobky. S obrovskou zručností, pečlivostí a důvtipem vyrábějí thajští řemeslníci zdánlivě nekonečnou záplavu různých výrobků. Každá oblast má své vlastní speciality.

Thajské hedvábí a tkaniny. Housenky bource morušového zaměstnávají ruce i nohy tisíců hbitých tkalců, kteří vyrábějí proslulé pestrobarevné thajské látky. Ať už jde o tenké halenky nebo pevné ložní prádlo, získala tato trvanlivá látka celosvětovou oblibu. Odolné bavlněné tkaniny, vyráběné většinou strojově, jsou určeny na konfekční oděvy, ručníky, různé hračky a ubrusy. Vyhlášená jsou saka světlých barev.