Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku
PředchozíPředchozí
DalšíDalší

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

zájezdy Thajsko

Langkawi - Ko Lipe(Thajsko) Langkawi - Ko Lipe(Thajsko) 04. 11. - 20. 11.
76 990,- Holiday Villa Beach Resort ***+, Langkawi
Bangkok - Pattaya - Ko Chang(Thajsko) Bangkok - Pattaya - Ko Chang(Thajsko) 20. 12. - 02. 01.
48 790,- Chai Chet Resort ***, Ko Chang
Bangkok - Pattaya - Ko Samet (Thajsko) Bangkok - Pattaya - Ko Samet (Thajsko) 20. 12. - 02. 01.
51 490,- Samed Cabana Resort ***, Ko Samet
Bangkok - Pattaya - Ko Kood (Thajsko) Bangkok - Pattaya - Ko Kood (Thajsko) 20. 12. - 02. 01.
56 990,- Ko Kood Beach Resort ***, Ko Kood

Dům Jima Thompsona: thajské stavitelství s nádechem Západu

Přidáno: 10.01.2017 | Autor: Petra Malá

Dům Jima Thompsona: thajské stavitelství s nádechem Západu

Až se vydáte do Bangkoku a půjde vám už hlava kolem z ruchu velkoměsta, zamiřte k domu Jima Thompsona, k nápadnému stavení mísícímu západní svět a thajskou architekturu. A co se v něm ukrývá?

Nebude-li vám stačit pohled na samotný dům, nebojte se a vejděte dovnitř. Najdete v něm muzeum se sbírkou thajského umění, například dřevěné barmské sochy a sošky nebo bílý čínský porcelán a další skvosty. Návštěvou navíc podpoříte samotné thajské umění, protože výtěžek muzea jde právě na rozvoj zdejšího umění a také na charitu.

Agent CIA a rezidence o šesti domech

Ptáte se, kdo je ten Jim Thompson, když mluvíme o jeho domě? Jde o amerického architekta narozeného v roce 1906, který se do Thajska poprvé dostal během 2. světové války. Byl součástí mužstva, které se mělo podílet na osvobození Thajska, ale nakonec k tomu nedošlo, neboť válka skončila dříve. On se však vrátil ještě po skončení války, tentokrát coby zpravodajský důstojník OSS (dnes CIA). Zalíbilo se mu tady a rozhodl se tu žít.

Naprostou záhadou je však jeho konec. Naposled byl viděn v březnu 1967 při procházce do Cameroon Highlands v Malajsii, kde zmizel a od té doby ho už nikdo nikdy nespatřil. O jeho životě později napsal jeho dobrý přítel, spisovatel William Warren.

Thompson nebyl žádný troškař a spoustu peněz vydělal díky hedvábí a řemeslné dovednosti Thajců. Postaral se o to, aby z Asie do celého světa neproudilo jen levnější oblečení, ale také samotné hedvábí, za které lidé rádi zaplatí. Boháčem se stal po založení vlastní společnosti, po té co vešel v přízeň s časopisem Vogue a po té, co jeho společnost získala zakázku na ušití kostýmů do filmu Král a já.

Množství peněz mu dovolilo postavit si ohromnou rezidenci velkou jako šest tradičních thajských domů. Právě oněch zakoupených šest domů spojil schodišti a třeba i mramorovými podlahami. Domy samy o sobě byly zvláštní tím, že šlo o prefabrikáty, s nimiž šlo manipulovat. Proto Thompson zařídil, aby společně vytvořily nerušenou a vegetačně bujnou zahradu. Dokonalá oáza v rušném Bangkoku! 

Komentáře