Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Od Thonburi k Bangkoku

Po Taksinově smrti se královské moci chopili Chakriové, největší dynastie thajské historie, která zemi vládne dodnes. První král dynastie, Chakri Rama I., ihned přemístil hlavní město z Thonburi na východní břeh řeky – do Bangkoku. Podle jeho názoru se město mohlo na druhé straně řeky lépe rozrůstat a bylo připravené k obraně. Pod královým vedením pak armáda porazila barmské vojenské hordy, které se potulovaly po celé zemi.

Thajské chrámy a literatura

ayutthaya

Jeho syn Rama II. podporoval thajskou literaturu – je autorem klasické verze thajské Rámajány, epické básně v sanskrtu. Obnovil také vztahy se Západem a přitom si ještě našel čas zplodit 73 dětí s 38 ženami. Rama III. (1824–1851) bývá historiky poněkud přehlížen, byť i jeho vláda byla v historii země významná.

Tento hluboce věřící buddhista nechal postavit některé z nejkrásnějších chrámů Bangkoku, mezi něž patří Wat Arun a části Wat Pho. Do své země také zavedl západní medicínu – včetně očkování proti neštovicím – a do země pozval také americké misionáře. Jeden z nich sem přivezl první tiskařský stroj s thajskými znaky.

Král a já

Nejproslulejším z dávných thajských monarchů je známý spíše svým nadměrným libidem než skutečnými panovnickými úspěchy. Přesto však Thajci ctí krále Mognkuta jako svého největšího a nejpokrokovějšího panovníka. Byl například vzdělanější než většina jeho evropských současníků.

Mognkut byl prvním panovníkem, který dovolil svým poddaným, aby zpříma pohlédli na krále Siamu. Nechal budovat plavební kanály a silnice, navrhl zákony, které přiznaly práva ženám a dětem. Nástupcem Mongkuta se stal Rama V., známý jako Chulalongkorn, Pán bílého slona. Šlo o jednoho z nejpopulár nějších a nejosvícenějších králů dynastie Chakri.