Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Světové války v Thajsku

První světová válka způsobila, že Thajsko vystoupilo z izolace. Král Vajiravudh (Rama VI.) poslal v roce 1917 thajské jednotky do Francie na pomoc spojeneckým vojskům. Pravděpodobně tak učinil pod vlivem svého studia v Cambridgi a služby v britské armádě. Po skončení války se stal Siam členem Společnosti národů.

Kam se vydat :

Reforma Ramy VI.

socha krale ramy vi

Za své vlády zavedl Rama VI. v zemi používání příjmení. Před válkou se v Siamu příjmení nepoužívala, ale král nařídil, aby si všichni jeho poddaní nějaké zvolili. Další doporučení nabádala ženy, aby si nechaly růst dlouhé vlasy, novinkou byl také fotbal, který poprvé sehrálo královské mužstvo.

Socha krále Ramy VI. Vznešený královský svět Siamu se zatřásl v základech v roce 1932, kdy provedla skupina armádních důstojníků nekrvavý převrat, kterým ukončila neomezenou královskou vládu v zemi. Vláda Siamu (mezitím přejmenovaného na Thajsko) podepsala v roce 1940 smlouvu o přátelství s Japonskem. Rok nato ovšem následovala invaze Japonska do země, a Thajci, kteří viděli marnost svého vzdoru, vstoupili do bojů 2. světové války po boku zemí Osy.


Most přes řeku Kwai

Právě v té době se začala budovat známá železnice do Rangoonu se slavným mostem přes řeku Kwai. Přestože Thajsko skončilo ve válce na straně poražených, mohlo díky neplatnému vyhlášení války vstoupit do OSN. Od roku 1932 provázely Thajsko neustálé politické otřesy. Země přečkala devatenáct ozbrojených převratů a z třiatřiceti premiérů vydržel v úřadě po celé volební období pouze jeden.

I navzdory tomu je Thajsko považováno za jednu z nejstabilnějších zemí tohoto regionu, donedávna velmi neklidného. Během války ve Vietnamu stálo Thajsko na straně USA; i v současnosti jde o stabilní monarchii s jasně antikomunistickou orientací. V 80. a 90. letech Thajsko zažívalo rychlý ekonomický růst, hlavně díky turistice. Trh byl ovšem nestabilní – zhroutil se v roce 1997.

Zhroucení trhu

Následovala devalvace místní měny – bahtu a krach mnoha místních podniků. Další zásah přišel v prosinci 2004 při ničivé vlně tsunami, která si na pobřeží vyžádala více než 8000 lidských životů. Většina následků byla odstraněna ve velmi krátkém čase a turistický průmysl opět funguje naplno. Politická rovnováha v zemi ovšem zůstává vratká – například v roce 1992 bylo při demonstracích zabito nebo zraněno více než 100 demonstrantů, kteří při masových protestech volali po rezignaci nezvoleného premiéra Suchindy Kraprayoona.