Kam se vydat?

Minigalerie Thajsko

Galerie - Thajsko a letoviska Fotogalerie - Thajsko noční pohled na letoviska Pláže v Thajsku Delikátní Thajské restaurace Útesy a jiné krásy Thajska Skály a příroda v Thajsku Lidé - Matka a dcera, pořízeno v Thajsku

Další články

Je už bezpečné vyrazit do Thajska? Zjistili jsme nejnovější informace ESO Travel na Novinky.cz
Thajsko po povodních nebojuje s krokodýly, ale s fámami, které odrazují turisty...
Kam za divokými party a nočním životem? Poradíme vám ta nejlepší místa ESO Travel na Novinky.cz
Těla svůdných dívek tančí v rytmu hudby, koktejly tečou proudem a o kus dál šumí mořský příboj...
Luxus ve stanu? Zkuste glamping, moderní kempování pro náročné ESO Travel na Novinky.cz
Spát pod stanem má svoje kouzlo. Návrat k přírodě, žádný luxus, jen karimatka a spacák...

Doprava v Thajsku

Kam se vydat:

Doprava do Thajska

Letecky Odlety z ČR: Z Prahy můžete letět do Bangkoku s několika leteckými společnostmi. Podrobnější informace získáte u Letištní informační služby na tel. 220 113 314, 220 113 321, 220 111 111 a také na internetové adrese: www.csa.cz

Letiště

Letecké spojení s Bangkokem zajišťují denně linky z Londýna, Sydney, Spojených států, mnoha evropských a většiny asijských metropolí. Letiště Suvarnabhumi (vyslovováno „su-uan-na-pum“) zvané též New Bangkok International Airport (tel: 0 2132 1888, www.airportthai.co.th) bylo otevřeno v září 2006.

Leží přibližně 30 kilometrů východně od města a pyšní se nejvyšší kontrolní věží na světě. V Thajsku je i dalších pět mezinárodních letišť: Ching Mai, Hat Yai, Phuket, Samui a Sukhothai. Podle denní doby se mohou u imigračních přepážek tvořit fronty. V příletové hale najdete prvotřídní služby – nosiče zavazadel, limuzíny, pobočky hotelů a turistické informační kanceláře (TAT), které mají otevřeno nepřetržitě. Před příletovou halou jsou k dispozici klimatizované taxíky.

Jízda autem

Stav silnic. Stejně jako v mnoha jiných asijských zemích se v Thajsku jezdí vlevo. Řízení automobilu je v Bangkoku vzhledem k neustálým zácpám odstrašujícím zážitkem. Dopravní špička trvá skoro celý den, pouze s krátkými pauzami během dne. Na hlavních tazích z města si řidiči vytvářejí své vlastní předpisy a jezdí po té straně vozovky, která jim právě vyhovuje, i kdyby to mělo znamenat, že vytlačí jiné auto do příkopu.

Místní doprava

Metro. Nejnovějším dopravním prostředkem v Bangkoku je podzemní dráha, která doplňuje stávající nadzemní dráhu Skytrain; cestující mohou přestupovat na třech společných stanicích. Metro a Skytrain představují nejlepší způsob, jak se pohybovat po městě rychle a v klimatizovaném pohodlí. Jízdné začíná na 14 bahtech a zvyšuje o 2 bahty s každou další stanicí, přičemž dosahuje maximálně 36 bahtů. Pro turisty je výhodné koupit si neomezenou jednodenní jízdenku (150 bahtů), třídenní jizdenku (300 bahtů) nebo tzv. Adult Card (200 bahtů, včetně zálohy 50 bahtů), což je předplacená karta, z níž se jízdné odečítá.

Skytrain

Nadzemní dráha je rychlá, čistá a pohodlná, s minimálními intervaly. Jízdenka stojí 10 až 40 bahtů. Turisté si mohou zakoupit jednodenní jízdenku (100 bahtů) nebo měsíční jízdenku (existují tři druhy: 250 bahtů – 10 jízd, 300 bahtů – 15 jízd, 540 bahtů – 30 jízd) nebo předplacenou kartu Adult Card (200 bahtů včetně zálohy 50 bahtů).

Autobusy

V Bangkoku najdete velmi dobře rozvinutou síť městské dopravy. Jízdné je velmi nízké a poskytované služby jsou tak dobré, jak jen mohou být v husté síti automobilové dopravy. Třebaže jsou některé autobusy staré a přeplněné, nové, plně klimatizované autobusy mají vysokou úroveň. Jestliže plánujete ušetřit peníze tím, že budete používat městské autobusy raději než dražší taxi, kupte si mapu Bangkoku, ve které jsou autobusové trasy dobře vyznačeny.

Vlaky

I když se na místo určení dostanete rychleji moderními klimatizovanými autobusy, nikdy si neprohlédnete místní přírodu tak jako při jízdě vlakem. Nehledě na to, že jízda vlakem mezi přátelskými Thajci může být i vítaným dobrodružstvím. Při jízdě si můžete vybrat mezi luxusními klimatizovanými vozy I. třídy, pohodlnými lůžkovými úpravami II. třídy a nemoderními dřevěnými vagony III. třídy. O výši jízdného se můžete informovat v cestovních kancelářích, na hotelo vých recepcích nebo u informačních přepážek na železničních stanicích

Tuk-tuk

Užitečným dopravním prostředkem na kratší vzdálenosti je motorová tříkolka tuk-tuk. Vyskytují se i v Chiang Mai a v Phuketu, kde je můžete využít např. na cestu z hotelu na pláž a zpět.

Pronájem aut

Většina turistů si při pobytu v Thajsku auto nepronajímá. Jízda autem je stresující a na většině silnic je těžká orientace. Pronájem aut nabízejí společnosti Budget a Avis s pobočkami po celém Thajsku. Budget: tel: 0 2203 9200, www.budget.co.th Avis: tel: 0 2251 1131, www.avisthailand.com Thajské společnosti mohou být levnější, ale jsou často méně spolehlivé a neposkytnou vám pomoc, pokud se dostanete do nesnází. Za malý vůz zaplatíte 1600 až 2400 bahtů za den a velký automobil nebo malé nákladní auto bude stát mezi 2800 a 5000 bahty. Nikdy si nezapomeňte uzavřít plné pojištění, obzvláště havarijní. I když je pojištění součástí některých kreditních karet, nespoléhejte na to, protože byste museli vyplnit obrovské množství dokumentů, jejichž překlad do thajštiny by byl obtížný a drahý.

Pronájem kol a motocyklů

Kola si můžete pronajmout v mnoha hotelech a turistických ubytovnách, i když vydat se na nich do centra města s rušnou dopravou nedoporučujeme. V přímořských letoviscích – v Pattaye, Ko Samui a Phuketu – si můžete kolo nebo moped pronajmout přímo v hotelu nebo prostřednictvím cestovní kanceláře. Chiang Mai se přímo nabízí k tomu, aby se člověk vydal na průzkum na kole či na mopedu. Některé hotely v přímořských letoviscích, např. The Regent, nabízejí kola svým hostům zdarma.

Mapy

Thajská turistická kancelář vydává zdarma autobusové jízdní řády a mapy s hlavními atrakcemi Bangkoku. Neodpovídají však vždy současnému stavu, uděláte tedy nejlépe, když si zakoupíte mapu Bangkoku a Thajska v hotelu nebo v knihkupectví. K dostání jsou také zajímavé speciální mapy vodních tras a tržišť v Bangkoku.